לכל מי שפספס אז לידיעתכם העולם השתנה חברות במשק הישראלי והבינלאומי מבינות יותר ויותר את העוצמה בשרשרת האספקה ואני רואים שבעשור האחרון שרשרת האספקה היא בעצם המנוע לצמיחת הארגון ורווחיותו. לכן לא הופתעתי.

שהתבקשתי ממש לאחרונה על ידי קונצרן שופרסל. לטפל במערך הפצת האון ליין

שופרסל השכילה בניהול נכון וקריאה נכונה של השוק שנושא האון ליין וחווית הלקוח מהזמנה באתר.

ידידותי ועד הפצה נכונה יביא לצמיחה, לדעתי אפילו הם היו מופתעים מהביקוש ומקצב הגדילה.

לטובת עמידה ביעדים שהציבו הגיעה אלי הפניה אלי לפני כשנה וקצת המערכת שנחשפה אלי הייתה טובה אבל בסיסית, לא באמת היה ניתן לשלוט ולבקר את המפלצת שעובדת 6 ימים בשבוע עם אלפים רבים של הזמנות ברמה יומית ובפריסה ארצית .

לזכותה של שופרסל עומדת ההחלטה שיש להשקיע .בנושא השרשרת עד להשגת היעדים והמטרות

השרשרת מושפעת כמובן ממכירות הארגון, מאמצי השיווק והשפעות פיננסיות וגורמים חיצוניים לא… קשורים לעסק למשל הקורונה גורמים מקצועיים אלו משפיעים השפעה ישירה על התהליכים בשרשרת האספקה ושילובם מאפשר.

לארגון בכלל ולשרשרת האספקה בפרט להיערך טוב יותר לפעילות העסקית המתוכננת על מנת לשכלל את שרשרת האספקה ולהביאה לאופטימום מאוזן, הארגון נדרש לבצע תהליך ניתוח עמוק של שרשרת האספקה, בכל אחת מהחוליות המרכיבות את השרשרת לרבות הווקטורים החיצוניים לשרשרת ומשפיעים עליה ישירות.

כאן עמדה בפני ההחלטה הראשונה האם להשתמש במערכת הקיימת, האם לשנות לחלוטין או האם להוסיף מודולים נדרשים

כאן עמדה בפני ההחלטה הראשונה האם להשתמש במערכת הקיימת, האם לשנות לחלוטין או .האם להוסיף מודולים נדרשים.


לא ניתן כמובן לקבל החלטה בלי לגעת ולהבין את הפרמטרים המשפיעים וההון האנושי הקיים היתרון במקצוע שבחרתי הוא שרוב הפרמטרים מדידים וניתנים לחישוב וההחלטה יכולה להיות. ברורה למקבל ההחלטה באיזה דרך נבחר.

מערך ההפצה שבניתי, שמבוסס על מערכת מידע מצוינת, מוקד הפצה עם נהלים ברורים שהותאמה למדיניות שופרסל, גיוס מנהלים ועובדים בהתאם, היה כנראה אחת SLA ורמת ההחלטות החשובות שקיבלה שופרסל בשנה האחרונה, החלטה שאני כמובן גאה לקחת בא חלק חשוב ומרכזי

נעשה קצת סדר במושגים:

 • תחזית: מקומה של תחזית הביקושים הוא בתחילת שרשרת האספקה. לאחר מיפוי הגורמים המשפיעים ובניית מודל התחזית נבנה מערכת מדידה ובקרה שתפקידה לטייב ולשכלל את מודל התחזית באופן רציף על מנת להגיע לאיכות תחזית גבוהה שתמנע הוצאות מיותרות או אובדני הכנסה לארגון, כאן נכנסת גם ההיסטוריה והמידע על הימים החזקים והימים החזקים פחות, השרשרת אמורה לטפל מרמת .קבלת המשלוח והפצתו בהתאם לחלונות הנדרשים.
 • עיתוד: עיתוד המלאי הינו הגורם הלוגיסטי המובהק הראשון בשרשרת האספקה. תפקידו של .העיתוד הינו לתרגם את תחזית הביקושים לרציפות מלאי זמין לייצור ולמכירה.
 • ייצור: ייצור תהליכי הייצור הינם קריטיים לארגון. תהליכים אלו הינם חלק .משרשרת האספקה ויחד עם זאת השונות בניהולם גדולה.
 • ניהול המלאי: מרכיב המלאי בתקציב הארגוני הינו רב משמעות בשל היקפו לניהול מלאי אופטימאלי השפעה מכרעת על השורה התחתונה של ביצועי הארגון.
 • אחסנה: משימותיו של מערך אחסנה משוכלל הינן רבות ומגוונות. משימות אלו כוללות בין .השאר שליטה וטיפול במלאי.
 • הפצה: הפצת המוצרים ללקוחות הקצה הינו אחד השלבים האחרונים בשרשרת האספקה, אולי שלב אחרון אבל שלב קריטי, מוצר מעולה והפצה בינונית משאירים חווית לקוח בעייתית, איבוד הלקוח ואף חשש אמיתי לתביעות ( חוק הטכנאים, הצבעת הצרכנים ברגליים, ועוד). תחום זה טומן בחובו אתגרים רבים החל משיטת ההפצה, אמצעי ההפצה ושעות ההפצה. ללא קשר , לאורכה, מורכבותה ועוצמתה, מתנקזים למפיץ שעומד בקצה ומעביר את המוצר ללקוח .במקרים רבים מדובר גם על שירות של מיקור חוץ וקבלני משנה על מנת שתהליך זה יהיה גם אופטימאלי וגם חוויתי ללקוח (וגם חסכוני כמובן), על הארגון לגבש מדיניות הפצה ברורה וליצור תחושת זהות וחיבור של המפיצים לארגון בין אם אלו עובדי .הארגון ובין אם עובדי ספק במיקור חוץ, מה שהיה נושא עקרוני מאוד אצל הלקוח שלי בהקמת מערך הפצה עדכני יש להתייחס לנושאים כגון תפיסת השרות, מדיניות השרות, רמות .בקרה ועוד (SLA), השרות.

לשם הבטחת ניהול יעיל ואפקטיבי של שרשרת האספקה נדרש הארגון לבנות תשתיות ניהול בדגש על התחומים הבאים:

 • הגדרת מטרות ויעדים מדויקים של החברה
 • הגדרת SLA ומדדים אחרים על מנת לוודא עמידה בתוכנית היעדים
 • בניית הגדרות תפקיד נכונות לבעלי תפקיד נדרש, כולל תוכנית הדרכה
 • שימוש וגיוס טכנולוגיות לוגיסטיות לתמיכה בשרשרת האספקה
 • בניית מערכי איכות ובטיחות התומכים ובתקנים המתאימים
 • בניית מנגנון תמרוץ, פרס קנס, חינוך ובקרה

טכנולוגיות ומערכות המידע הינן כלים בעל השפעה מכרעת על ניהול שרשרת האספקה בכלל ומתן מענה ממוקד לכל אחת מהחוליות.עקרונות ההפעלה של מערך הפצהמערך שליטה ארצינוכחות בשטח, במערכות ובטלפון, תחקור, בקרה ופתרונותניהול מעקב, חינוך ואכיפהמעבר לאחזקה מונעת על חשבון כיבוי שריפותטיפול, הדרכה וליווי צמוד

עבודת התכנון והבנייה היא קשה ומאתגרת, התכנון והבנה מה חשוב, התיעדוף ואיך הוא יימדד הינו החלק הקשה בכל התהליך, חברות נופלות על תכנון חסר, משתנים שלא הוכנסו לנוסחה או חוסר. ניסיון בפרויקטים מסוג זה הינו הגורם מספר אחד לכישלון ובזבוז כספים מיותר.

המאמר נכתב ע"י:

גיל צפוני הינו מומחה ביעוץ תפעולי לחברות ועסקים, מנכ"ל ארגון מנהלי רכש ולוגיסטיקה בישראל (עמותה ציבורית), מנכ"ל ובעלים של חברת מיקוד לעסק

שתף עמוד: