תכנית עסקית הינה תכנית שנועדה לבדיקת הכדאיות הכלכלית של העסק, לכן היא משמשת בעיקר לצורך פגישה עם משקיעים פוטנציאליים. התוכנית אמורה לכלול מידע לגבי המוצר או השירות שאתם אמורים לספק, לצד ניתוח השוק והמתחרים הצפויים שלכם. המטרה של הכנת תוכנית עסקית היא להציג את הפוטנציאל של העסק העתידי שלכם וכמובן להראות את המודל העסקי שעומד מאחוריו.

התוכנית אמורה לכלול את המבנה הארגוני הצפוי, תוכנית הייצור, עלות המוצר או השירות שאתם מתכננים להציע ללקוחות העסק ואופן היישום של התוכנית בפועל. ברוב הפעמים התוכנית אמורה לכלול הנחות עבודה ל- 3 – 5 שנים קדימה, לכן היא אמורה להכיל תחזית מכירות, תזרימי מזומנים ומציאת נקודת האיזון של העסק.

הכנת תוכנית עסקית

הכנת תוכנית עסקית – מתי מומלץ להכין אותה?

כדאי להכין את התוכנית העסקית לפני פתיחת העסק, על מנת להבין את הפוטנציאל שלו ואת רמת הכדאיות שלו בשוק הנוכחי. רק לאחר בחינת הכדאיות הכלכלית שלו ניתן להחליט לגבי פתיחת העסק, מאחר וזוהי הדרך הנבונה ביותר להימנע מהפסדים פיננסיים משמעותיים. התוכנית העסקית נועדה להראות למשקיעים שלכם את הפוטנציאל של העסק, אך היא משמשת גם את בעל העסק, לצורך התוויית הדרך העסקית. תוך כדי הכנת התוכנית העסקית ניתן ללמוד לא מעט על השוק ותחום ההתמחות של העסק, דבר שיכול להיות שימושי במיוחד בהמשך הדרך. כמו כן, התוכנית העסקית יכולה לסייע לכם לממש את הרעיון העסקי בצורה היעילה והרווחית ביותר, תוך כדי הקפדה על בידול מהמתחרים ויצירת מוצר או שירות שקהל היעד שלכם רוצה, אך עדיין אינו מצוי בשוק. לכן התוכנית חייבת לסקור את המתחרים ולהגדיר את קהל היעד ואת הצרכים הקיימים שלו.

בניית תכנית עסקית – מה כדאי לדעת בנושא?

חשוב לזכור כי תוך כדי הכנת התוכנית העסקית ייתכן שתבינו את חוסר הכדאיות הפיננסי של העסק, דבר שיכול לחסוך לכם לא מעט נזקים והפסדים כלכליים. מעבר לכך, התוכנית העסקית תשמש אתכם גם לצורך קבלת הלוואות ואשראי מהבנקים ולצורך הצגה לפני שותפים פוטנציאליים. התוכנית העסקית שלכם אמורה לכלול לוחות זמנים ורווחים צפויים, לצד המאפיינים הייחודיים של המוצר או השירות שלכם והעלות הסופית שלו לצרכן. בנוסף, היא חייבת לפרט את המוצרים או השירותים הקיימים כיום בשוק, הפוטנציאל של העסק שלכם, חסמי הכניסה לשוק וצרכי השוק שכרגע אינם נענים על ידי המתחרים. מעבר לכך, יש להוסיף את תוכנית היישום של התוכנית העסקית שלכם, כולל תוכנית שיווק ומכירה, תיאור כוח האדם הנחוץ לכם, מקורות מימון וכדומה.

אנו בחברת מיקוד לעסק נשמח לספק לכם שירותי הכנת תוכנית עסקית. אנו עוסקים בתחום מעל לעשור ונשמח לתרום לכם מהידע הרב שצברנו לאורך השנים. אנו מתמחים בייעוץ וליווי אסטרטגי ותפעולי ונשמח להעניק לכם ליווי צמוד ויחס אישי לכל אורך הדרך. לקבלת מידע נוסף, צרו קשר!

שתף עמוד: